Időpont: 2018.június.14.
Város: Szekszárd
Helyszín: Tolna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
A magas érdeklődés mellett megtartott szakmai nap lehetőséget biztosított arra, hogy a résztvevők bepillantást nyerhessenek és részletesen megismerhessék a munkahelyi képzéseket támogató pályázatokat.
Az információs napot a TMKIK gazdasági vezetője Dusáné Bakó Erika nyitotta meg.
- Az első előadó Gedei Gábor GINOP projektmenedzser volt, aki a Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárságtól érkezett. Először tisztázta a támogatások rendelkezésre álló összeg kereteivel kapcsolatos kérdéseket. Kilátásba helyezte az átcsoportosítás lehetőségét, valamint a már benyújtott pályázatok sikertelenségéből adódó plusz forrásokra is felhívta a figyelmet. Beszélt a pályázatokról általánosságban, majd ismertette a jelentősebb pályázati kritériumokat, követelményeket.
- Sulyok Tamás a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal GINOP-6.1.7-17 szakmai tanácsadója előadásában kitért a projekt céljára, a pályázatban felmerülő felnőttképzési követelményekre, tisztázta a felnőttképzési alapfogalmakat, segítséget nyújtott a képzési terv kialakításához. Említést tett a jogszabályi háttérről, valamint a fontosabb dokumentumokról.
- Madarász Erik a Soter-Line Oktatási és Továbbképzési és Szolgáltató Kft. oktatási igazgatója előadásának címe „Munkahelyi képzések és digitalizáció – avagy hogyan kapcsolódik a munkahelyi képzések támogatása a nemzeti iparpolitikához” volt? Cégük bemutatása után taglalta a pályázatírás folyamatát, valamint a digitalizáció fontosságára hívta fel a figyelmet.
- Dr. Fischer Sándor a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségének társelnöke történelmi felvezetéssel kezdte, kiemelve a felnőttképzés kialakulását és annak fontosságát. Ma már szinte hetente-havonta jelennek meg új technikai eljárások, technológiák, amikhez igazodni kell és folyamatosan képezni a munkavállalót.
- Szabó Annamária a Grammaticus Nyelviskola ügyvezetője azt emelte ki, hogy a mai világban elengedhetetlen az, hogy valaki beszéljen legalább egy idegen nyelvet, pláne, ha olyan vállalkozásban, olyan cégnél dolgozik, ahol a mindennapi teendőkhöz szükséges az alapos nyelvismeret. Lépést kell tartani a technológiával, a piaccal, a külföldi partnerekkel és ehhez egy magabiztos nyelvhasználat szükségeltetik. A nyelvtanulás fontosságára és hasznosságára hívta fel a figyelmet a vállalkozások életében.
- András Rita a Széchenyi Programiroda Szekszárd tanácsadója bemutatta az irodát, mint a vállalkozásokat támogató szervet. A Miniszterelnökség alatt működő, 2011-ben alapított Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft. az elmúlt években a nemzetközi és hazai területfejlesztés meghatározó szereplőjévé lépett elő. A társaság alapvetően az uniós programokból finanszírozott projektek és egyes határon átnyúló, nemzetközi együttműködési programok esetében lát el szakmai közreműködői feladatokat. Az egyes projektek esetében komplex szolgáltatást nyújtanak a vállalkozók, vállalkozások, szervezetek részére a pályázat írástól kezdve a megvalósításon át a végső projekt elszámolásáig és lezárásáig. Az iroda segítséget ajánlott fel azon vállalkozások részére, akik a GINOP 6.1.6 programban szeretnének részt venni.
- Dr. Tóthné Kapitány Krisztina a Széchenyi Programiroda Szekszárd tanácsadója a gyakornoki programot mutatta be, annak előnyeit a vállalkozások számára. Elsősorban a KKV-k részére a gyakornokok alkalmazásával és betanításával járó többletköltségek pl.: gyakornokok bére, vállalati gyakornoki kapcsolattartók díjazása, a gyakornoki hely kialakításához szükséges tárgyi feltételek biztosítása. Kiemelt cél, hogy javuljon a fiatalok gyakornoki képzésben való részvétele, képzettsége, szakmai gyakorlati ismeretei, munkatapasztalata, ezáltal munkaerő-piaci kilátásaik és foglalkoztatásuk.
A rendezvény legvégén a résztvevőknek lehetőségük volt arra, hogy kérdezzenek az előadóktól. Több olyan kérdés is felmerült, amely hasznos lehet egy új pályázónak ahhoz, hogy sikeresen összeállítsa szakmai anyagát a pályázat beadásához.