Az OKJ-s képzéseknek a projektekben betervezett megtartását a Kedvezményezettek részére megnehezíti az OKJ-ból kikerülő képzések magas száma. Pl. a Kedvezményezettek által leginkább preferált képzés, az Építő- és anyagmozgató gép kezelője (OKJ 32 582 02), már nem szerepel az OKJ-t váltó Szakmajegyzékben (12/2020. (II.7.) Korm. rendelet), a szakképzésben. Ez a képzés a projektek tervezési időszakának megfelelő formában és óraszámban 2020. december 31-én indítható utoljára (az összes többi OKJ-s képzéshez hasonlóan). Amennyiben a Kedvezményezettek egy, az OKJ-ból kikerülő képzést terveztek megvalósítani 2021-ben, erre már nem lesz lehetőségük.
Ahhoz, hogy a Kedvezményezettek biztonsággal meg tudják valósítani a pályázatukban tervezett szakképesítést nyújtó képzéseiket, a felnőttképzőkkel szoros együttműködés szükséges. Ezeket a képzéseket legkésőbb 2020. december 31-éig javasolt elindítani, ezt követően képzéstől függően kérdésessé válik, hogy milyen formában, hogyan, milyen óraszámban lesz az adott képzés tervezhető. 2020. december 31-ét követően a projektekben betervezett feltételekkel, óraszámokkal már nem biztos, hogy teljesíteni tudják majd ezt a vállalásukat a támogatási kérelmükkel azonos formában.
Szintén fontos határnap a Kedvezményezettek szempontjából 2020. június 30. Ez a dátum a határideje a felnőttképzési tevékenységre vonatkozó engedéllyel rendelkező képzők számára, hogy engedélyükre vonatkozó módosítási kérelmüket benyújthassák, és a korábbi, 2020. január 1-jét megelőző szabályozás szerint valósítsák meg képzéseiket.
A projektek zárása, képzések tervezése kapcsán fontos szempont lehet, amennyiben az engedély módosítása nem történt meg június 30-áig, az új típusú engedély iránti kérelem benyújtása 2020. július 1-jén kezdeményezhető. Az engedély birtokában felnőttképzési tevékenység legkorábban 2020. szeptember 1-jétől folytatható.
A korábbi szabályozás szerint engedélyezett képzés a 2020. június 30-án nyilvántartásba vételi engedéllyel rendelkező képzési program alapján 2022. december 31-éig folytatható, a képzéseknek eddig az időpontig be kell fejeződniük, az OKJ-s képzések 2021. január 1-jétől már nem is indíthatók.
Abban az esetben, ha a felnőttképző 2020. június 30-áig nem gondoskodik a projektben megvalósítani tervezett képzési programjának nyilvántartásba vételéről, a 2020. július 1-jétől érvénybe lépő szabályozás szerint kell ezt megtennie. Ennek értelmében támogatott képzést az új engedélyezési eljárás szerint csak engedélyezett képző intézmény folytathat.
Ez a változás a tréner cégeket érinti legkomolyabban. A korábbi szabályozás szerint az „A” (OKJ), „B” (egyéb szakmai képzés) és „C” (nyelvi képzés) körös képzések nyilvántartásba vételi engedélyéhez a felnőttképző intézménynek rendelkeznie kellett – többek között – minőségirányítási rendszerrel és vagyoni biztosítékkal. Azon képző intézmények számára, melyek csak „D” körben (egyéb képzés) megvalósuló képzésekre vonatkozó nyilvántartásba vételi engedéllyel rendelkeztek, nem volt előírás sem a vagyoni biztosíték – mely az új szabályozás szerint minimum 1.000.000 Ft-ra emelkedik 500.000 Ft-ról –, sem minőségirányítási rendszer megléte. Erre a változásra, elképzelhető, hogy a kisebb tréner cégek még nem voltak felkészülve, az új engedélyezési eljárás számukra is kötelezővé teszi ezek meglétét.
A Kedvezményezettek számára további nehézséget jelenthet az „A, B, C, D képzési kör” terminológia megszűnése. A Felhívás ezen terminológiája alapján kerültek a képzési tervekben szereplő megvalósítandó képzések besorolásra. A GINOP-6.1.8-17 Vállalati Képző Központok rendszerének kialakítása és működtetése című felhívás 3.4.1.1. Műszaki elvárások b) 2. pontja szerint:
„A Felhívás keretében támogatható képzések minimum 50%-ának külső és/vagy saját teljesítés keretében megvalósított, az állam által elismert szakképesítésnek (OKJ szerinti szakképesítés) és/vagy egyéb szakmai képzésnek kell lennie.”
Az új szabályozás értelmében a korábbi, „B” (egyéb szakmai képzések) és „D” (egyéb képzések) körbe tartozó tanfolyamok besorolása a Felhívásnak megfelelően nem biztos, hogy egyértelműen megadható.
Átmeneti rendelkezések összefoglalása:
- Az új Fktv. szerinti felnőttképzés 2020. szeptember 1-jétől folytatható
- Az átmeneti rendelkezések főszabálya:
- Jelenlegi Fktv. szerint 2022. december 31-éig folytatható képzés (kivéve OKJ)
- Jelenlegi OKJ-s képzések 2020. december 31-éig indíthatók – 2022. december 31-éig van lehetőség a jelenlegi szabályokkal történő vizsgáztatásra
- Jelenlegi engedély, szakmai és nyelvi programkövetelmény módosítására 2020. június 30-áig van lehetőség.